Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
H προσεισμική Κεφαλονιά στα έργα του Μιχαήλ Ρωμανού
Νοσταλγικές εικόνες από την προσεισμική Κεφαλονιά, που θυμίζουν κιτρινισμένες καρτ ποστάλ, απεικονίζονται στα έργα του γνωστού Κεφαλονίτη καλλιτέχνη Μιχαήλ Ρωμανού, ο οποίος φιλοτέχνησε το 2010, εμπνεόμενος από τις φωτογραφίες της συλλογής της Ιακωβατείου Βιβλιοθήκης Ληξουρίου καθώς και από τη συλλογή του Κοργιαλένιου Μουσείου Αργοστολίου.Τα υπέροχα αυτά έργα του πρόσφατα βραβευμένου καλλιτέχνη από τον Όμιλο της UNESCO καθώς και από την ΗΕLEXPO της Διεθνούς Εκθέσεως της Θεσσαλονίκης, αποτελούν αφαιρετικές τοπογραφίες που προτρέπουν το θεατή να αναζητήσει το ταξίδι στον παρελθόντα χρόνο και στην ιστορία του νησιού, πριν οι καταστροφικοί σεισμοί του 1953 καταστρέψουν ολοσχερώς την πανέμορφη Κεφαλονιά.
Τρία από τα ιδιαίτερα αυτά έργα του Μιχαήλ Ρωμανού, με τους ευφάνταστους τίτλους “Η Βρύση παράν την αγοράν”, “Τμήμα της παραλίας εκ του λιμένους” και “Το ποτάμι και η προς την θάλασσαν κτιστή λιθίνη γέφυρα” ανήκουν στη συλλογή έργων τέχνης της πόλης του Ληξουρίου, ύστερα από δωρεά του καλλιτέχνη, ενώ δύο από τα έργα του ανήκουν στη συλλογή της Ιεράς Μητρόπολης Κεφαλονιάς και Ιθάκης.
Ο καλλιτέχνης είχε συμμετάσχει πέρυσι, με μεγάλη επιτυχία, στην ομαδική έκθεση που διοργανώθηκε με αφορμή τα εγκαίνια του Μουσείου Ληξουρίου, τα οποία είχε τελέσει ο Μητροπολίτης Κεφαλονιάς και Ιθάκης Σπυρίδων και ο βουλευτής Σπύρος Μοσχόπουλος, όπου είχε παρουσιάσει τα έργα του, τα οποία είχε δημιούργησε ειδικά για τη συγκεκριμένη έκθεση στο Μουσείο, αποσπώντας πολύ καλές κριτικές, από σοβαρούς τεχνοκριτικούς ανάμεσα τους ο καθηγητής πανεπιστημίου και γνωστός ακαδημαϊκός κύριος Ευάγγελος Μουτσόπουλος, πρόεδρος του Ελληνογαλλικού Συνδέσμου, ο οποίος σχολίασε μεταξύ άλλων:
“…Τα έργα του εικαστικού καλλιτέχνη Μιχαήλ Ρωμανού, μας μεταφέρουν σε ονειρικές εικόνες μέσα από τις οποίες κατορθώνει την τέλεια αναδομή της οπτικής εμπειρίας. Οι ευφάνταστες εικόνες του, περιέχουν μουσικότητα και ένα ρυθμό στον οποίο ανήκει τόσο το συναίσθημα όσο και η ποίηση, μετουσιώνοντας τη χρωστική ύλη σε γλαφυρή γραφή που τόσο εμπνευσμένα και δημιουργικά χειρίζεται και συλλαμβάνει την αλήθεια πίσω από την οπτική αντικειμενικότητα. Στα έργα αυτά, στιγμές μεταξύ άλλων ποίησης και δημιουργίας, αποτυπώνονται και εκφράζονται μέσα από το προσωπικό τρόπο γραφής του…”
H Έλλη Ρωμανού, μητέρα του καλλιτέχνη Μιχαήλ Ρωμανού, φωτογραφημένη δίπλα στα έργα του, στο Μουσείο Ληξουρίου
Ο εικαστικός καλλιτέχνης Mιχαήλ Ρωμανός και ο βουλευτής Κεφαλονιάς & Ιθάκης Σπύρος Μοσχόπουλος
Μιχαήλ Ρωμανός, Εν Ληξουρίω- Η βρύση στην αγορά, ακρυλικό σε καμβά, 70x50c
Μιχαήλ Ρωμανός, Εν Ληξουρίω-Το Μαρκάτο, ακρυλικό σε καμβά, 70x50cm
Μιχαήλ Ρωμανός, Εν Ληξουρίω-Το ποτάμι, ακρυλικό σε καμβά, 70x50cm
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)