Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
I.K.I: Νερό – Αγαθό εν ανεπάρκεια…
Σύμφωνα με στοιχεία του ΟΗΕ ένα παιδί πεθαίνει κάθε 20 δευτερόλεπτα στον κόσμο εξΆ αιτίας της ελλιπούς υγιεινής του νερού. Το 2025 τα δύο τρίτα του παγκόσμιου πληθυσμού θα υποφέρουν από έλλειψη νερού ικανού για ασφαλή κατανάλωση. Και ενώ κάθε άνθρωπος χρειάζεται ημερησίως 20-50 λίτρα καθαρού νερού για τις βασικές του ανάγκες, οι Έλληνες καταναλώνουν 150-160 λίτρα κατά κεφαλήν!
Στη χώρα μας είμαστε πολύ ακόμη πολύ πίσω σε ό,τι αφορά την ορθολογική και αειφορική διαχείριση του νερού. Είναι χαρακτηριστικό ότι ακόμη δεν έχει εφαρμοστεί η ενσωματωμένη από το 2003 κοινοτική νομοθεσία (οδηγία 2000/60) για την συνετή χρήση των υδάτων. Όμως, στην εποχή της κλιματικής αλλαγής και της υπερθέρμανσης του πλανήτη, συνετή χρήση σημαίνει πρωτίστως η αποφυγή της σπατάλης. Το ζήτημα επομένως σήμερα δεν είναι μόνον η κατασκευή έργων παραγωγής και σύλληψης νερού, τα οποία γίνονται συνήθως ασυντόνιστα και αποσπασματικά, αλλά η διαφύλαξη και εξοικονόμηση του. Με άλλα λόγια δεν πρέπει να προσαρμόζεται η προσφορά στη ζήτηση αλλά η ζήτηση στην προσφορά.
Στα νησιά μας, στα οποία υπάρχει πρόβλημα νερού, είναι ανάγκη να χαράξουμε και μια νέα στρατηγική η οποία προϋποθέτει όχι μόνον την εφαρμογή της σύγχρονης τεχνογνωσίας αλλά κυρίως την κινητοποίηση ολόκληρης της τοπικής κοινωνίας που παραμένει ανενημέρωτη στην συντριπτική της πλειοψηφία. Οι αρμόδιοι φορείς της κεντρικής και τοπικής διοίκησης έχουν την ευθύνη και την υποχρέωση να προωθήσουν με γοργά βήματα μια ολοκληρωμένη πολιτική διαχείρισης των υδάτινων πόρων με βάση το κοινοτικό δίκαιο, που θεωρεί το νερό όχι μόνον οικονομικό αλλά πρωτίστως κοινωνικό και περιβαλλοντικό αγαθό και μάλιστα εν ανεπαρκεία..
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)