Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Nέα παλινωδία στα Τ.Ε.Ι Ιονίων Νήσων
ΝΕΑ ΠΑΛΙΝΩΔΙΑ ΣΤΑ ΤΕΙ ΙΟΝΙΩΝ ΝΗΣΩΝ: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΤΟΛΜΙΑ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ ΣΥΝΤΑΓΗ ΞΑΝΑ
Οι γνωστοί άγνωστοι κύκλοι της νομενκλατούρας και της παραεξουσίας που παρασιτούν διακομματικά στο περιβάλλον όλων των κυβερνήσεων, και οι γνωστοί παραπολιτικοί κύκλοι και τα ισχυρά εκδοτικά συγκροτήματα των Αθηνών που κινούν ανέκαθεν πολλά από τα παρασκηνιακά νήματα στο Υπουργείο Παιδείας, είτε επέβαλαν επιλογές είτε αλλοίωσαν την βούληση της άτολμης Υπουργού Παιδείας Αννας Διαμαντοπούλου, ώστε να ακολουθήσει για τέταρτη φορά την ίδια αποτυχημένη συνταγή πασπαρτού που γνωρίσαμε στο παρελθόν και έφερε το ΑΤΕΙ Ιονίων Νήσων στην παρατεταμένη απαξίωση, σε παρακμή χωρίς ακμή, σε συνεχή αστάθεια και κλυδωνισμό. Μια σύνθεση διοικούσας επιτροπής που κρατάει απλώς, ξανά -όσο είναι δυνατόν- τα προσχήματα. Λές και το πρόβλημα με τις προηγούμενες Διοικούσες Επιτροπές, ήταν τα μεμονωμένα πρόσωπα και όχι η ίδια η φυσιογνωμία της συνθέσεώς τους, η οποία παραμένει διαχρονικώς η ίδια με άλλα πρόσωπα και διαπιστωμένα πλέον αποτελεί διοικητικό μοντέλο που δεν λειτουργεί.
Αγνοήθηκαν όλα τα διδάγματα του παρελθόντος, όχι γιατί δεν υπάρχουν διδάγματα αλλά γιατί κατά βάθος δεν τους ενδιαφέρουν. Προέχουν άλλα.
Είναι χαρακτηριστικό πως η επιλογή των προσώπων της διοικούσας επιτροπής δεν συνοδεύεται από την δημοσιοποίηση ενός υποτυπώδους έστω σκεπτικού επιλογής για να πιστοποιηθεί αν υπήρξε σοβαρή επιτελική λογική ή σχεδιασμός που να δημιουργεί την διοικητική εκείνη ενότητα που χρειάζονται τα προβληματικά ΤΕΙ Ιονίων Νήσων εδώ που βρίσκονται σήμερα.
Τέτοιο ανακοινώσιμο σκεπτικό δεν υπήρξε γιατί δεν προηγήθηκε ο αξιόλογος πολιτικός και ακαδημαικός προβληματισμός από τον οποίο αναδύεται. Η παράθεση ισάριθμων τετράγραμμων βιογραφικών δεν είναι λογική, είναι επικοινωνιακή επίφαση.
Ακόμα μία Διοικούσα Επιτροπή εξ Αθηνών που θα πειραματίζεται από τον όροφο της οδού Συγγρού και θα πραγματοποιεί επιτόπιες επισκέψεις.
Ακόμα μία φορά αγνοήθηκε η φωνή και οι υποδείξεις της τοπικής κοινωνίας των νησιών για μια διοικητική τομή, δηλαδή ισχυρή ακαδημαική διοικητική παρουσία με κυριαρχούσα την εντοπιότητα. Αυτό θα ήταν το άλλο μοντέλο διοίκησης.
Δεν άφησαν να αξιοποιηθεί ούτε αυτή τη φορά η επινοητικότητα του επιστημονικού πνευματικού και πολιτικού κεφαλαίου που τά ίδια τα νησιά αυτά έχουν αναδείξει, δηλαδή όσοι νοιάζονται και προσφέρθηκαν να βγάλουν το ΤΕΙ από το τέλμα εκφράζοντας την απαίτηση των τοπικών κοινωνιών από τις οποίες προέρχονται. Ο νέος πρόεδρος όσο ειδικό βάρος και τοπικό ενδιαφέρον και αν έχει, είναι ένας και δεν αρκεί για να μεταβάλλει την ποιοτική σύνθεση της ομάδας.
Εμείς διδαχθήκαμε πολλά από την ακαδημαική ιστορία του ΤΕΙ αλλά το Υπουργείο Παιδείας τίποτα.
ΓιΆ αυτό μας αναγκάζει να το ξαναδούμε να παραπαίει από κρίση σε κρίση ζητώντας απεγνωσμένα πολιτικά στηρίγματα μόνο εκεί που μπορεί να λάβει, δηλαδή στις ίδιες μας τις πόλεις.
Νικόλαος Σολωμός
Πρώην Δημοτικός Σύμβουλος
Πάλλη Κεφαλληνίας
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)