Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
# NOSTOS # Πρωτοπόροι και πάλι
Δριμύτατα τα καιρικά φαινόμενα στην Κεφαλονιά! Ας ελπίσουμε ότι δε θα υπάρξουν σοβαρά..εε, σοβαρότερα προβλήματα και ιδιαίτερα προβλήματα υγείας ή άλλες απώλειες συνδεδεμένες με την ανθρώπινη ζωή.
Έχουν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον τα συμπεράσματα που μπορεί να προκύψουν αυτές τις ώρες: Πρόκειται για μεγάλη επιτυχία και παγκόσμια πρωτοπορία. Καταφέραμε να επιστρέψουμε στον ακριβοθώρητο, παραδοσιακό τρόπο ζωής που τόσο εκτιμά η διεθνής κοινότητα. Αυτόν για τον οποίο η φαντασία μας ακολουθεί τις ιστορίες των παππούδων μας και πλάθει ρομαντικούς κόσμους ανέγγιχτου περιβάλλοντος γεμάτου έντονα συναισθήματα Σαιξπηρικού έρωτα σε κάθε έκφανσή του (εγώ τα γράφω αυτά? μήπως να το παίξω νωθρός συγγραφέας με κουλτουριάρικο ύφος;). Καταφέραμε αυτό που οι επιστήμονες θεωρούν πλέον μη εφικτό και μάλιστα σε χρόνο-ρεκόρ!
Μιλώντας επιστημονικά επιτύχαμε κάτι περισσότερο: Καταφέραμε να στείλουμε ένα ολόκληρο νησί πίσω στο χρόνο! Φίλοι μου μπορούμε να κάνουμε πράγματα που ούτε οι ίδιοι δεν μπορούμε να φανταστούμε. Βρες μπας και τελικά έχει δίκιο για τους Έλληνες ο Λιακόπουλος;
Τέτοιες στιγμές εμφανίζεται η αλληλεγγύη της ανάγκης, όπως συνέβαινε και κατά την κατοχή, και οι Έλληνες αποδεικνύουν την προθυμία τους να βοηθήσουν αυτόκλητα συνανθρώπους μετά από φυσικές καταστροφές σε άλλα μέρη της Γης -όπως εδώ και περίπου ένα χρόνο τους πληγέντες από το σεισμικό παλλιροϊκό κύμα (tsunami) στην Ινδονησία (στις 26 Δεκεμβρίου 2004) αλλά και σε κάθε άλλη μεγάλη καταστροφή- άλλωστε.. ..μπορεί και οι ίδιοι να βρεθούμε στην ίδια θέση! Το έχουμε καταλάβει..
Ο σαρκασμός μας έμεινε μόνο..
NOSTOS 24-1-06
Αποκλειστικά από το www.mykefalonia.com
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)