Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
O παιδίατρος ξαναέχασε το δρόμο για την Ιθάκη…!!!
Για εμπαιγμό μιλά ο δήμαρχος που έστειλε επιστολή στην υπουργό Υγείας – Νέες κινητοποιήσεις προγραμματίζουν κάτοικοι μετά τις γιορτές.
Αφαντος παραμένει ο παιδίατρος στην Ιθάκη, καθώς …
οι υποσχέσεις της κεντρικής διοίκησης να λυθεί το ζήτημα που ταλανίζει επί μήνες τους κατοίκους κράτησαν μόνο δύο εβδομάδες. Συγκεκριμένα, το υπουργείο Υγείας μετά τη δημοσιοποίηση του θέματος από την αυτοδιοίκηση gr στις 23/11 (http://www.aftodioikisi.gr/controlItem.aspx?id=4913 ) και τις κινητοποιήσεις των κατοίκων: (http://www.aftodioikisi.gr/controlItem.aspx?id=5017 έδωσε προσωρινή λύση στο θέμα στις 2/12 (http://www.aftodioikisi.gr/controlItem.aspx?id=5051 ), δίδοντας εντολή να έρχεται παιδίατρος στο νησί από το νοσοκομείο Πάτρας. Έτσι, κάθε εβδομάδα, μέχρι τον διορισμό της σχετικής ειδικότητας ιατρού στο κέντρο υγείας της Ιθάκης, θα εναλλασσόταν ο παιδίατρος.
Ο δήμαρχος Ιθάκης Γιώργος Βασιλόπουλος επισημαίνει στην αυτοδιοίκηση gr ότι μόνο τις δύο πρώτες εβδομάδες ίσχυσε η απόφαση και άσκησαν τα καθήκοντά τους στο νησί, εκ περιτροπής δύο παιδίατροι.
Δήμαρχος:
Mας εμπαίζουν
«Από τις 21 Δεκεμβρίου, μέχρι σήμερα δεν έχει έλθει αντικαταστάτης του γιατρού. Δεν γνωρίζουμε ούτε γιατί δεν ήλθε, αλλά ούτε και πότε θα καλυφθεί προσωρινά η θέση. Δεν μας ενημέρωσε κανείς. Δεν ξέρουμε τι να πούμε στους γονείς και στους εκπαιδευτικούς», λέει ο δήμαρχος.
Όπως επισημαίνει ο κ. Βασιλόπουλος την Τρίτη 29 Δεκεμβρίου σε επιστολή διαμαρτυρίας προς την υπουργό Υγείας, το νοσοκομείο Πάτρας και άλλους συναρμόδιους φορείς κρούει τον κώδωνα του κινδύνου για την έλλειψη παιδιάτρου και ζητά για άλλη μια φορά την κάλυψη της θέσης. «Μας εμπαίζουν. Παίζουν με την υγεία των παιδιών μας», επισημαίνει αγανακτισμένος ο δήμαρχος και δηλώνει ότι εάν δεν λυθεί άμεσα το θέμα θα πρωτοστατήσει στις κινητοποιήσεις των κατοίκων.
Την κραυγή αγωνίας της εκφράζει μέσω της αυτοδιοίκησης gr και η κ. Όλγα Τσαλπατούρου, μέλος της συντονιστικής επιτροπής για τις κινητοποιήσεις, δασκάλα στο δημοτικό Ιθάκης και μητέρα.
«Είμαστε σε κατάσταση επιφυλακής και να υπάρξει κρούσμα νέας γρίπης δεν μπορούμε να το εντοπίσουμε αφού δεν υπάρχει γιατρός. Τι θα γίνει εάν κάποιο παιδί μας αρρωστήσει σοβαρά;»
Ανάλογες είναι και οι θέσεις του κ. Παναγιώτη Δάγλα – μέλους του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Ιθάκης και της Συντονιστικής Επιτροπής για τις κινητοποιήσεις των κατοίκων. «Περιμένουμε να περάσουν οι γιορτές και μετά εάν δεν θα λυθεί το θέμα, θα προχωρήσουμε σε νέες δυναμικές κινητοποιήσεις. Πρέπει δηλαδή να θρηνήσουμε θύματα για να ευαισθητοποιηθεί η πολιτεία;».
Από το Aftodioikisi.gr
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
Συνέντευξη τύπου των διοργανωτών του Πανελλήνιου πρωταθλήματος Beach Volley Κ-22
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)