Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
Tα νησιά μας στην Έκθεση Τουρισμού στο Μιλάνο
Στην Έκθεση Τουρισμού στο Μιλάνο (ΒΙΤ 2010) που πραγματοποιήθηκε από 18/2 έως 21/2/2010 η Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση συμμετείχε ενεργά στο Περίπτερο της Π.Ι.Ν.Την έκθεση επισκέφθηκαν πάνω από 150.000 επισκέπτες, παρουσιάζοντας αύξηση 6% σε σχέση με την αντίστοιχη του 2009.
Κατά την διάρκεια της καταγράφηκαν τα εξής:
Το Περίπτερο επισκέφθηκε δυο φορές, η Υφυπουργός Τουρισμού κυρία Γκερέκου. Πρώτη φορά μετά την ομιλία της, καθώς και την επόμενη ημέρα.
Οι τουριστικοί πράκτορες ενδιαφέρθηκαν να πληροφορηθούν κυρίως, για την ύπαρξη ή μη αεροπορικής σύνδεσης Βόρειας Ιταλίας – Κεφαλονιάς, την ακτοπλοϊκή σύνδεση Ιταλίας –Κεφαλονιάς, για τα ξενοδοχεία, τα ενοικιαζόμενα δωμάτια και τα δρομολόγια Κεφαλονιά – Ιθάκη.
Το κοινό έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα νησιά μας.
Από Ελληνικής πλευράς όλες οι μεγάλες ναυτιλιακές εταιρίες που συνδέουν τη χώρα μας με την Ιταλία (ΑΝΕΚ, ΜΙΝΟΑΝ, SUPERFAST, ENDEAVOR) ήταν παρούσες. εμείς συνεργαστήκαμε με το περίπτερο της Εndeavor στην διανομή υλικού που αφορούσε τα νησιά μας και την σύνδεση τους με την Ιταλία. Επίσης υπήρξε μεγάλο ενδιαφέρον για την Κεφαλονιά και την Ιθάκη από το τμήμα πωλήσεων του δικτύου της ΑΝΕΚ στην Ιταλία. η ΑΝΕΚ Lines Italia Tour Operator και ο κ. Marco Oggioni ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για τα νησιά μας αφού από φέτος ξεκινούν ένα νέο πρόγραμμα τουρισμού με mountain bike στην Λευκάδα και θα ήθελαν πληροφορίες για την Κεφαλονιά για να επεκταθούν και στα νησιά μας του χρόνου.
Επίσης η πόλη του Saronno οργανώνει τουριστική έκθεση από 10 ως 25 Aπρίλη 2010 και πέρασε από το περίπτερο μας για να πάρει υλικό.
Από το Δήμο της Volta Mantovana είχαμε μια πρόσκληση για να συμμετάσχουμε στην έκθεση γλυκών κρασιών που θα πραγματοποιήσουν 30 Απρίλη, 1,2,3 Μαΐου με μοναδικό καλεσμένο και τιμώμενη χώρα την Ελλάδα. Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στο www.voltamn.it και στα τηλέφωνα 00390376839431-2 η στο turismorcultura@comune.volta.mn.it (υπάρχει υπάλληλος στο Δήμο που μιλά Ελληνικά!).
Στο περίπτερο του Νομού μας βρισκόταν οι κ.κ Αυγερινός Γεράσιμος εκ μέρους της Ν.Α, ο κ. Τσινούκας Γεώργιος εκ μέρους της Ένωσης Ξενοδόχων Κεφαλληνίας και η τουριστική επιχειρηματίας κυρία Ιφιγένεια Γεωργοπούλου D’Amico.
ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ
ΤΗΣ ΝΟΜΑΡΧΙΑΣ
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)