Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
T.E.I. Ιονίων Νήσων: Συνεχίζονται οι ομιλίες με θέμα «Επικοινωνία & Κοινωνία»
Το Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων και Επικοινωνίας του ΤΕΙ Ιονίων Νήσων συνομιλεί με την τοπική κοινωνία.
Συνεχίζεται την Τετάρτη 30/3/2011 στις 19:00 η σειρά ομιλιών, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την τοπική κοινωνία, που διοργανώνει το Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων και Επικοινωνίας του ΤΕΙ Ιονίων Νήσων, στο Αργοστόλι.Διδάσκοντες του Τμήματος κάθε Τετάρτη αναλαμβάνουν να παρουσιάσουν θέματα του ερευνητικού και ακαδημαϊκού τους ενδιαφέροντος, με δυο στόχους:
Ο πρώτος στόχος είναι να κεντρίσουν το ενδιαφέρον των φοιτητών, διευρύνοντας τα ενδιαφέροντά τους.
Ο δεύτερος στόχος είναι να έρθουν σε επαφή με τους ανθρώπους της πόλης αλλά και ολόκληρου του νησιού, παρουσιάζοντας θέματα που ενδιαφέρουν τους πολίτες της Κεφαλονιάς.
Στο τέλος κάθε ομιλίας, οι φοιτητές οργανώνουν αντιπαράθεση (debate) πάνω στα κρισιμότερα ζητήματα που αναπτύχθηκαν. Με τον τρόπο αυτό, προβάλλουν τις δικές τους απόψεις ενώ παράλληλα καλλιεργούν σημαντικές δεξιότητες όπως η παρουσίαση ενώπιον κοινού και η αποτελεσματική οργάνωση σκέψεων και επιχειρημάτων.
Η πρωτοβουλία αυτή εντάσσεται στη διαρκή προσπάθεια αναβάθμισης του εκπαιδευτικού αλλά του κοινωνικού χαρακτήρα του Τμήματος.
Καθιερωμένη στο εξωτερικό αλλά πρωτότυπη για τα Ελληνικά δεδομένα, η οργάνωση ομιλιών και αντιπαραθέσεων είναι απαραίτητη όχι μόνο για ένα Τμήμα Δημοσίων Σχέσεων και Επικοινωνίας αλλά και για κάθε εκπαιδευτικό οργανισμό που θέλει να προσφέρει γνώση και εμπειρίες όχι μόνο στα μέλη του αλλά και στην κοινότητα στην οποία δραστηριοποιείται.
Οι ομιλίες είναι ανοιχτές στο κοινό. Καλούμε λοιπόν όλους τους πολίτες και τους φορείς που επιθυμούν να παρακολουθήσουν και να συμμετέχουν στις ομιλίες και τα Debate, στο Νέο κτίριο του Τμήματος στη Λεωφόρο Αντώνη Τρίτση.
Η ομιλία της Τετάρτης 30/3/2011 στις 19:00 θα έχει εισηγήτρια την Σοφία Αράβου Παπαδάτου και θέμα: «Κοινωνική επιρροή: Όταν η καινοτομία καθρεφτίζεται μέσα στην παράδοση.»
Ακόμη περισσότερες πληροφορίες και το αναλυτικό πρόγραμμα των ομιλιών μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του Τμήματος http://dse.teiion.gr/.
Ο Προϊστάμενος του Τμήματος Δημοσίων Σχέσεων και Επικοινωνίας
Δρ. Αγησίλαος Κονιδάρης
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)