Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
TEΔΚ-ΚΙ: Ολοκλήρωση εκπαιδευτικών φακέλων σχετικοί με την Ιθάκη & τον Εθνικό Δρυμό Αίνου
Η ΤΕΔΚ Κεφαλονιάς-Ιθάκης συνεχίζοντας την πρωτοβουλία της για την ανάπτυξη του Εκπαιδευτικού Μαθητικού Τουρισμού στην Κεφαλονιά και την Ιθάκη ολοκλήρωσε την έκδοση άλλων δύο εκπαιδευτικών φακέλων που αφορούν την ΙΘΑΚΗ και τον ΕΘΝΙΚΟ ΔΡΥΜΟ ΤΟΥ ΑΙΝΟΥ, των οποίων συγγραφέας είναι η κα Παρασκευή Βασάλα.
Πάνω από 10 σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, από διάφορες περιοχές της χώρας μας ανταποκρίθηκαν και φέτος στην πρόσκληση της ΤΕΔΚ-ΚΙ να επισκεφθούν την Κεφαλονιά και την Ιθάκη.
Τα Γυμνάσια και Λύκεια της Χώρας θα πραγματοποιήσουν τις εργασίες περιβαλλοντικής εκπαίδευσης στα Σπήλαια, τους Υγρότοπους, τον Αίνο και το νησί της Ιθάκης από τις 26 Μαρτίου έως στις 11 Απριλίου 2009 ενώ έχουν ήδη προμηθευτεί τους αντίστοιχους εκπαιδευτικούς φακέλους, που έχουν εκδοθεί από την ΤΕΔΚ-ΚΙ, και προετοιμάζουν την εκπαιδευτική τους επίσκεψη.
Κατεβάστε από εδώ σε pdf την παρουσίαση του εκπαιδευτικού υλικού
Οι εκδηλώσεις υποδοχής των σχολείων θα πραγματοποιηθούν στο Δημοτικό Θέατρο Αργοστολίου «Ο ΚΕΦΑΛΟΣ».
Aυτή η πρωτοβουλία, που διαρκώς αναπτύσσεται, συμβάλλει στην προβολή του Νομού, καθιερώνει τα νησιά μας ως ένα ξεχωριστό προορισμό τουρισμού περιβαλλοντικής εκπαίδευσης αλλά και τονώνει την τοπική οικονομία σε μία πραγματικά δύσκολη περίοδο.
Είμαστε βέβαιοι ότι η κοινωνία, οι φορείς και οι επιχειρηματίες θα στηρίξουν αυτή την πρωτοβουλία που συμβάλλει στην ανάπτυξη των εναλλακτικών μορφών τουρισμού στην Κεφαλονιά και την Ιθάκη.
Θα θέλαμε, τέλος, να ευχαριστήσουμε την Εταιρεία STRINTZIS FERRIES για την άμεση ανταπόκρισή της και την προσφορά έκπτωσης 50% στα εισιτήρια των συμμετεχόντων από τα σχολεία της χώρας.
Από το Γραφείο Τύπου της ΤΕΔΚ-ΚΙ
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τουρνουά Beachvolley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
Ολοκληρώθηκαν οι εκδηλώσεις « Πέτρα και Άνθρωπος»
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)