Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί cookie ώστε να μπορούμε να σας παρέχουμε την καλύτερη δυνατή εμπειρία χρήστη. Οι πληροφορίες cookie αποθηκεύονται στο πρόγραμμα περιήγησης σας και εκτελούν λειτουργίες όπως η ανάγνωση σας όταν επιστρέφετε στον ιστότοπο μας και η βοήθεια της ομάδας μας να κατανοήσει ποιες ενότητες του ιστοτόπου θεωρείτε πιο ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.
![Καταγραφή σημείων υδροληψίας](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F1d6f8e94753d2ec909b71861d7ae2f99_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%221280%2C640%2C%22%7D&hash=7b97a402)
![Καταγραφή σημείων υδροληψίας](https://kefalonitis.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=kernel&p=image&src=%7B%22file%22%3A%22wp-content%2Fuploads%2F2022%2F02%2F1d6f8e94753d2ec909b71861d7ae2f99_XL.jpg%22%2C%22thumbnail%22%3A%222560%2C400%2C%22%7D&hash=d27fd8f4)
Καταγραφή σημείων υδροληψίας
Ενημερώνουμε τους κατόχους γεωτρήσεων και πηγαδιών
Ότι σύμφωνα με την υπ’ αριθμ. οικ. 145026 ΚΥΑ (ΦΕΚ 31 Β’/14-01-2014) που αφορά την σύσταση, διαχείριση και λειτουργία του Εθνικού Μητρώου Σημείων Υδροληψίας (Ε.Μ.Σ.Υ.) από Επιφανειακά και Υπόγεια Υδατικά Συστήματα, προβλέπεται η υποχρεωτική εγγραφή στο Ε.Μ.Σ.Υ. όλων των σημείων υδροληψίας (γεωτρήσεων, πηγαδιών κ.α., ενεργών και ανενεργών) από επιφανειακά και υπόγεια ύδατα.
Ποιους αφορά:
Αφορά τους κατόχους και τους χρήστες πηγαδιών και γεωτρήσεων οι οποίοι δεν έχουν υποβάλλει πρόσφατα αίτηση για άδεια χρήσης νερού και
•είτε δεν έχουν άδεια για την υδροληψία τους
•είτε έχουν άδεια πριν τις 20-12-2005.
Διαδικασία:
1. Οι ενδιαφερόμενοι καταθέτουν στο Δήμο Αίτηση-Δήλωση εγγραφής σημείου υδροληψίας έως τις 15 Μαϊου 2014, η οποία διαβιβάζεται στην Διεύθυνση Υδάτων της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Πελοποννήσου, Δυτικής Ελλάδας & Ιονίου.
2. Η Δ/νση Υδάτων καταχωρεί ηλεκτρονικά τα στοιχεία της αίτησης και εκδίδει το πιστοποιητικό εγγραφής στο Ε.Μ.Σ.Υ.
3. Σε περίπτωση που χρησιμοποιείται το νερό, ο ενδιαφερόμενος υποβάλλει αίτηση για άδεια χρήσης νερού, συνοδευόμενη από τα απαραίτητα δικαιολογητικά, έως τις 30 Σεπτεμβρίου 2014. (Οι λεπτομέρειες αυτής της διαδικασίας θα καθοριστούν με απόφαση που αναμένεται να εκδοθεί).
4. Εκδίδεται η άδεια χρήσης νερού.
Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στο Τμήμα Φυσικών Πόρων, Ενέργειας και Βιομηχανίας του Δήμου, στο κτίριο των Παλαιών Δημοτικών Λουτρών , οδός 21ης Μαϊου, τηλ. 2671361024 &2671361025.
ΑΡΧΕΙΟ
Σάββατο βράδυ @ MY WAY CLUB [28.12.2019]
«ΤΟ ΣΠΑΡΤΟ» σας προσκαλεί σε εκδήλωση του Πολιτιστικού Συλλόγου, στα Σπαρτιά
Μια θύμηση για τον μακαριστό πρωτοπρεσβύτερο και λαμπρό επιστήμονα π. Γεώργιο Μεταλληνό
Νίκη επί του Προμηθέα ΄14 στην Πάτρα και πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες της Α΄ Κατηγορίας για τους Εφήβους του Α. Σ. Κεφαλονιά
Λύκειο Ελληνίδων – Το στόλισμα της «Αγιοβασιλίτσας»
ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Πολιτιστικό Φεστιβάλ Πουλάτων 2024 [26.07.2024]
Τουρνουά Beach Volley K22 Finals 2024 @Άη Χέλης [26.07.2024]
Π.Σ. «Το Ριφόρτσο» αφιέρωμα στα 200 χρόνια από τον θάνατο του Λόρδου Βύρωνα @Μεταξάτα [26.07.2024]
Διατόμικη έκθεση: Υποθαλάσσιες πολυμορφίες/ Underwater diversities [26.07.2024]
ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ
![Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility](/wp-content/themes/yootheme/cache/a9/DSC05701-1-a9e78b92.jpeg)
Ανακαλύψτε το Μέλλον της Μετακίνησης στην Νippy eco mobility
![«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»](/wp-content/themes/yootheme/cache/01/S3N07021-01595a97.jpeg)
«Τρυπώσαμε» στις πρόβες της θεατρικής παράστασης «Το θεριό του ταύρου»
![«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι](/wp-content/themes/yootheme/cache/97/DSC04181-1-975587bf.jpeg)
«Παραδοσιακό Μαγειριό» η νέα επιχείρηση στην οδό Σιτεμπόρων στο Αργοστόλι
![Tzannatos Jewellers Corner : Το νέο κόσμημα του Λιθοστρώτου](/wp-content/themes/yootheme/cache/b0/4R1A9227-HDR-1-b0ea4b66.jpeg)